Marcin Goliasz
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bielsko-Biała
|
Wysłany:
Pią 16:21, 20 Paź 2006 |
 |
Dnia 2 października br. Koło Naukowe Socjologów działające przy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej ruszyło w trasę celem realizacji badań pt. „Tak dalecy, tak bliscy. Stosunki polsko-ukraińskie w oczach studentów ukraińskich i polskich”. Inicjatywa wyszła od opiekunki Koła dr Patrycji Bałdys, zaś koordynatorem całego przedsięwzięcia została przewodnicząca KNS - Katarzyna Gruszczyk. Realizacja działania była możliwa przy wsparciu Poseł do Parlamentu Europejskiego, Pani Grażyny Staniszewskiej. Perspektywa przeprowadzenia badań w kilku ośrodkach akademickich, zarówno w Polsce jak i na Ukrainie, bardzo zainteresowała członków Koła, którzy żywo zaangażowali się w projekt. Pierwszym podjętym krokiem w tym kierunku było przygotowanie dwóch wersji ankiety- jednej skierowanej do studentów polskich oraz drugiej do studentów ukraińskich.
Duża część pracy związana z przygotowaniem wyjazdu spoczęła na barkach wspomnianej Katarzyny Gruszczyk, której członkowie Koła w tym miejscu chcieliby bardzo podziękować.
Pierwszym przystankiem naszej podróży był Uniwersytet Rzeszowski, w którego murach wspólnymi siłami udało nam się zgromadzić część materiału badawczego w postaci 177 ankiet. Po przeprowadzeniu badań w Rzeszowie udaliśmy się w stronę granicy ukraińskiej i dalej do Lwowa.
Po kilku godzinach podróży mieliśmy szansę skonfrontować nasze wyobrażenia Ukrainy z rzeczywistością. Z opowieści osób trzecich malował się przed nami dość przerażający obraz kraju zza wschodniej granicy. Na szczęście dużą część tych opowieści można byłoby uznać za wyssaną z palca, co mogło być efektem wybujałej wyobraźni osób mających dość mgliste wyobrażenie na temat tego kraju.
3 października był dniem ciężkiej pracy- rozpoczęliśmy go od zaplanowania strategii działania, efektem czego był podział na dwie grupy, z których każda otrzymała własne zadanie. Celem pierwszej grupy było przeprowadzenie badań wśród studentów Politechniki Lwowskiej, natomiast grupa druga miała je przeprowadzić na Uniwersytecie Lwowskim im. Iwana Franki. Na uczelniach umożliwiono nam dostęp do respondentów w trakcie zajęć, co pozwoliło na sprawną realizację planu. Po owocnej pracy udało nam się jeszcze zapoznać z częścią historii miasta, czego wyrazem była m.in. wizyta na cmentarzu Orląt Lwowskich.
Następnego dnia wybraliśmy się do oddalonego od Lwowa o ok. 160 kilometrów Łucka. Nieprzypadkowo wybraliśmy to miasto- w czasach międzywojennych było ono stolicą regionu wołyńskiego, który w późniejszym okresie stał się areną dramatycznych w skutkach konfliktów narodowościowych pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Przyjazne przyjęcie przez kadrę Uniwersytetu Łuckiego, oraz miejscowych studentów, wśród których przeprowadzaliśmy badania, pomogło nam podważyć stereotyp Łucka- miasta postrzeganego do dziś jako nacjonalistyczne. Po zakończeniu pracy na uczelni postanowiliśmy wykorzystać pozostały czas na zwiedzenie miejscowych obiektów zabytkowych, po czym powróciliśmy do Hotelu Lwów, gdzie byliśmy zakwaterowani.
5 października był dniem całkowicie poświęconym zwiedzaniu Lwowa. Choć pogoda nie dopisała, dzielnie dotrzymywaliśmy kroku przewodnikowi- Dariuszowi Kompanowiczowi, który w oryginalny sposób zapoznawał nas z barwną historią miasta. Po krótkim odpoczynku w jednej z miejscowych kawiarenek wybraliśmy się do Opery Lwowskiej, gdzie w niebywałej atmosferze mieliśmy okazję obejrzeć balet pt. „Powrót Madame Butterfly”. Było to zarazem nasze pożegnanie z Ukrainą, która w rezultacie okazała się krajem przyjaznym i miejscem, do którego z pewnością chciałoby się powrócić. Przyszedł czas na refleksję i wspomnienia długich wieczornych spacerów oraz ludzi stanowiących klimat tego miejsca. Pozytywnych wrażeń, które przywieźliśmy ze sobą nie są w stanie zniszczyć stereotypy, z którymi spotykaliśmy się wcześniej. Ukraina, mimo widocznych gospodarczych zapóźnień, jest krajem, którego nie możemy postrzegać wyłącznie przez pryzmat jego niedoskonałości-skrywa w sobie niebywałą energię, która, miejmy nadzieję, zostanie umiejętnie wykorzystana. Możliwość przeprowadzenia badań o zasięgu międzynarodowym okazała się dla nas wspaniałą szansą na zdobycie cennego doświadczenia. Żywimy skromną nadzieję, że owa szansa nie była dla nas ostatnią i w przyszłości pojawi się więcej sposobności, by w tak ciekawych warunkach uczyć się tego, czego nie nauczy żadna książka. Gromadzenie materiału empirycznego bowiem, zwłaszcza dla socjologa, stanowi praktykę na wagę złota.
Marta Marek, Michał Sapeta
W badaniach pod czujnym okiem dr Patrycji Bałdys, udział wzięli:
Marcin Goliasz
Katarzyna Gruszczyk
Agata Jakubowska
Bogumił Kanik
Anita Kramarczyk
Marta Marek
Katarzyna Morawian
Tomasz Pal
Michał Sapeta
Anna Waligóra
Dawid Zieliński |
Post został pochwalony 0 razy |
|