Forum Sekcja Kół Naukowych PTSu Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Patryk i Tomek - koncepcja zarządu z pełnomocnikami Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor Wiadomość
okoz
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2005
Posty: 253 Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa/ kscc

PostWysłany: Nie 20:29, 04 Lis 2007 Powrót do góry

Idea

Przedstawiony przez nas projekt kładzie nacisk na 3 bardzo ważne aspekty, które dotychczas były zaniedbywane podczas działania Sekcji:

1. Łączenie energii młodych i doświadczenie starszych
Przez wprowadzenie pełnomocników zarządu dajemy możliwość wykazać się młodym ludziom, którzy mają czas i energię, aby aktywnie wspierać działanie Sekcji a jednocześnie wspieramy ich know-how’em bardziej doświadczonych osób, które mają już mniej czasu na zajmowanie się Sekcją, ale są nadal chętne wspierać jej funkcjonowanie.


2. Poprawienie komunikacji
Po raz pierwszy w historii Sekcji wyznaczona będzie konkretna osoba, która będzie czuwała nad utrzymaniem komunikacji między poszczególnymi Kołami Naukowymi. Uniknie się także utraty kontaktu z osobami, które były w Sekcji od samego początku i z uwagi na koniec ich okresu studiów wycofują się oni z działania.

3. Duży nacisk na promocję SKNu na zewnątrz
Nigdy przedtem SKN nie promował się na zewnątrz. Powołana będzie osoba, której zadaniem będzie działanie na rzecz tego, żeby Sekcja zaczęła fukcjonować w świadomości PTSu, świecie polskiej socjologii i szerzej.




Ogólnie


Nasz projekt zakłada, iż organem ustawodawczym w Sekcji będzie Walne Zgromadzenie, które będzie się zbierało raz na Semestr i podejmowało decyzje w sprawach funkcjonowania Sekcji na najbliższy czas.
Zarząd wraz z pełnomocnikami zarządu jest organem wykonawczym, przez co jego zadaniem będzie wykonywanie celów określonych przez Walne Zgromadzenie w ramach swoich kompetencji.





Zarząd

W myśl statutu PTSu osoby, które są wybierane do zarządu musza być członkami zwyczajnymi, czyli osobami z tytułem co najmniej magistra.
Proponowane przez nas rozwiązanie zakłada, że zarząd będzie wybierany na 2 lub 3 lata. Ma to pozwolić utrzymać ciągłość w kontaktach Sekcji z otoczeniem zewnętrznym.
Każdy członek zarządu powinien mieć możliwość sprawowania swojej funkcji nieograniczoną liczbę kadencji, jeżeli członkowie Sekcji wyrażą taką wolę poprzez oddanie swoich głosów na danego kandydata podczas danych wyborów.
Poniżej przedstawiamy stanowiska zarządu wraz z kompetencjami osób, które je posiadają:


Prezes

Reprezentacja Sekcji na zewnątrz
W różnych projektach Sekcji Kołom Naukowym mogą być potrzebni partnerzy, którzy swoim potencjałem pozwolą zrealizować dane przedsięwzięcie. Pismo przewodnie od prezesa ogólnopolskiej organizacji może niejednokrotnie mieć większą siłę przebicia niż prośba członka koła naukowego o np. sponsoring, grant, udostępnienie pomieszczeń. Także zapraszanie zewnętrznych gości na konferencje takich jak znani profesorowie, czy specjaliści z różnych dziedzin może być łatwiejsze poprzez prezesa.

Utrzymywanie dobrych relacji PTSem

Bardzo ważnym dla Sekcji jest działanie pod szyldem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, gdyż podnosi to jej prestiż. Dlatego bardzo ważnym jest, żeby zarząd PTSu przychylnie patrzył na działalność sekcji. Wymaga to jednak pewnego kontaktu z przedstawicieli Sekcji z zarządem PTSu. Z racji tego, że prezes ma reprezentować Sekcję na zewnątrz, osoba ta powinna także dbać o to, aby relacje z PTSem były dobre.

Vice-prezes ds. finansów

Pozyskiwanie środków na projekty Sekcji
Jest to osoba, która ma wiedzę na temat źródeł finansowania różnych projektów, w jakie Sekcja może być zaangażowana (np. konferencja, warsztaty, publikacja książki) i która będzie koordynować ubieganie się o fundusze na realizację projektów Sekcji.


Vice-prezes ds. kontaktów z absolwentami

Kontakt z członkami sekcji, którzy skończyli studia
Ważnym jest, aby utrzymać kontakt z osobami, które działały w Sekcji i skończyły studia. Bardzo często osoby działające w Kołach Naukowych po studiach nie zrywają kontaktu z nauką. Może się też okazać, że znajdą się w różnych organizacjach pozarządowych lub firmach, które będą zainteresowane współpracą z Sekcją przy wspólnych projektach. Dlatego ważnym jest, aby nie utracić z oczu takich osób i pilnowanie, żeby pamiętały one o Sekcji. Vice-prezes ds. kontaktów z absolwentami powinien stale aktualizować listę kontaktów z takimi osobami oraz czuwać nad tym, aby dostawali oni newsletter Sekcji.


Angażowanie doktorantów do działalności w ramach SKNu
Naturalnym partnerem przy różnego rodzaju działaniach Sekcji są doktoranci, którzy będąc świeżo po studiach mają niekiedy zbliżony punkt widzenia co student i dysponują zarazem większym zapleczem naukowym.
Wydaje się być także pożądanym, aby skontaktować ze sobą doktorantów z różnych ośrodków i integrować także ich środowisko, aby w niedalekiej przyszłości móc połączyć siły tych dwóch grup młodych socjologów.




Pełnomocnicy

Poszczególnym pełnomocnikiem zarządu można być tylko raz. Może nim być student lub absolwent, który nie skończył studiów dłużej niż 2 lata temu. Ma to zapobiec temu, żeby Sekcja traciła bardzo aktywne i kompetentne osoby, które chcą się angażować, tylko dlatego, że skończyły studia.

Poniżej przedstawiamy stanowiska pełnomocników zarządu wraz z kompetencjami osób, które je posiadają:


Pełnomocnik ds. promocji

Prowadzenie newslettera
Wszystkie działania i plany Sekcji i należących do niej kół powinny pojawiać się w newsletterze Sekcji, który cyklicznie byłby redagowany i wysyłany przez pełnomocnika ds. promocji.

Pilnowanie strony WWW
Wszystkie działania i plany Sekcji oraz należących do niej kół powinny pojawiać się na stronie WWW Sekcji, która byłaby na bieżąco redagowana przez pełnomocnika ds. promocji.

Promowanie działalności SKNu w mediach

W przypadku organizacji konferencji, publikacji wyników badań lub innego rodzaju działań Pełnomocnik ds. promocji ma za zadanie wyszukiwać media, które byłyby zainteresowane danym projektem Sekcji i poinformowania ich o takowym działaniu i o samej Sekcji.


Pełnomocnik ds. kontaktów z kołami

Wynajdowanie nowych kół
Zwiększanie ilości Kół Naukowych, które są członkami Sekcji to zwiększanie potencjału organizacyjnego Sekcji jak i pogłębianie integracji środowiska. Dlatego też Pełnomocnik ds. kontaktów z kołami powinien zbierać informacje ze wszystkich uczelni wyższych w Polsce, na których wykładana jest socjologia, na temat istnienia takich kół oraz nakłanianie takich kół do włączenia się w działalność Sekcji.


Kontaktowanie się z kołami
Do pełnomocnika powinny spływać informacje na temat działalności członkowskich Kół Naukowych. Pozwoli mu to przekazywać dane do redakcji strony WWW Sekcji i newslettera, przez co wszystkie koła będą wiedziały co się dzieje w innych ośrodkach.

Uaktualnianie listy kontaktów
Kluczowym zagadnieniem w funkcjonowaniu Sekcji jest dobra komunikacja. Do Pełnomocnika ds. kontaktów z kołami należeć będzie zadbanie o to, żeby funkcjonowała aktualna lista kontaktowa, która zawiera imię i nazwisko, mail i numer telefonu osoby zajmującej się kontaktami z Sekcja w każdym z członkowskich Kół Naukowych.

Organizacja zjazdów SKNu
Niezbędnym jest, aby Sekcja organizowała przynajmniej raz na semestr zjazd członków. Na spotkaniach takich podsumowana jest działalność z okresu poprzedniego i są podejmowane decyzje na następny okres. Organizatorem tych zjazdów z racji swojego stałego kontaktu z poszczególnymi kołami powinien być pełnomocnik ds. kontaktów z kołami przy współpracy z osobą z ośrodka, w którym jest organizowany zjazd.


Pełnomocnik ds. projektów

Wiedza na temat projektów Sekcji
Poprzez otrzymywanie regularnych i ustrukturalizowanych raportów od koordynatorów poszczególnych projektów osoba ta będzie miała wiedzę na temat wszystkich projektów, które są realizowane przez Sekcję. Dzięki temu na każdym zjeździe Sekcji, na którym będą planowane działania osoba ta będzie mogła konsultować wszystkie nowe pomysły projektów, które będą przedstawiane do realizacji.

Doradza koordynatorom projektów
Dzięki swojej wiedzy na temat realizacji projektów będzie mógł doradzać w razie wystąpienia jakiś problemów. Konsultując się z zarządem może np. skierować koordynatora projektu do jakiegoś partnera lub podpowiedzieć gdzie można szukać funduszy na określone działanie. Możliwe też jest, że po konsultacji z Zarządem może wskazać jakiegoś ciekawego prelegenta na konferencję.

Pilnowanie terminów
Każdy z koordynatorów projektów przedstawia grafik prac. Pełnomocnik ds. projektów ma za zadanie obserwować, czy wykonanie tych projektów idzie zgodnie z grafikiem. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku przygotowywania np. projektów badawczych na duże konferencje lub samych konferencji.




Koordynatorzy

Osoba, która zgłosi na zjeździe Sekcji jakiś projekt, który zostanie zaakceptowany przez członków na nim obecnych staje się automatycznie koordynatorem projektu. Funkcję tę może scedować również na kogoś innego. W ramach realizacji swojego projektu ma pełną autonomię. Wyjątkiem mogą być np. terminy związane z zewnętrznymi konferencjami, na których chce się przedstawić wyniki badań.
Do ich obowiązków oprócz czuwania nad realizacją projektu należeć powinno:

Informowanie Pełnomocnika ds. projektów o postępach projektów i problemach
Umożliwi to działanie Pełnomocnika ds. projektów i usystematyzuje pracę nad projektami.

Dbanie o związanie osób zaangażowanych w projekt z Sekcją
Niezależnie od tego czy jest to Szkoła Liderów, czy projekt badawczy osoby w projekt zaangażowane powinny mieć świadomość, że są to projekty realizowane w ramach Sekcji Kół Naukowych PTS, oraz że to właśnie ona daje takie możliwości działania. W efekcie osoby takie będą o wiele bardziej skłonne same działać w ramach Sekcji a tym samym na rzecz wszystkich socjologicznych Kół Naukowych w Polsce.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)